Lazer Epilasyon Neden Birden Fazla Seans Gereklidir?

Lazer epilasyon kılın aktif büyüme ve gelişme döneminde etkilidir. Dinlenme döneminde olan kıllar uygulamadan etkilenmeyecektir. Kılların %30-70 i dinlenme dönemindedir.

Bundan dolayı vücut bölgelerine göre değişen seanslar halinde uygulama yapılır. Her seansta %15-30 arasında etki sağlanır. Seans aralıkları da vücut bölgesinde 2 ayda bir 4-6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6-12 seans olmak üzere değişir.

ANAGEN DÖNEM (GELİŞME VE OLGUNLUK AŞAMASI)

Kılın aktif büyüme ve gelişme dönemidir.Bu dönemde kıl kökü tamamen kendini besleyen hücreyle temas halindedir ve melanin denilen renk maddesi yoğundur.Anagen dönemin uzunluğu kılın uzunluğunu belirler,lazer epilasyon anagen dönemdeki kıllarda etkilidir.

CATAGEN DÖNEM (DURAKLAMA VE GERİLEME AŞAMASI)

Kıl kkökünün gelişiminin durduğu kısa bir dönemdir.Kökle irtibat zayıflamıştır, kıl kurumaya baslamış olduğu için lazer epilasyon uygulamasından amaçlanandan daha az etkilenecektir.

TELOGEN DÖNEM(ZAYIFLAMA AŞAMASI)

Kıl kökünde aktivitenın durduğu ve kılın dökülme zamanının geldiği dönemdir,dinlenme dönemine geçen kıl folikülü bu dönemde bir kaç ay kalır,bu dönemin süresi bulunduğu alandaki aktif kılların sayısına bağlıdır.Bu dönemdeki kıllara uygulanan lazer epilasyon etkili olmayacaktır.

LAZERİN KILLARA ETKİ MEKANİZMASI

Aktif fazdaki (Anagen faz) kılların içerdiği melanin (kıl ve deriye rengini veren madde) lazer ışığı tarafından seçilir ve bu ışığı emen kıl iletken görevi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boylu boyunca ilerleterek kıl köküne ulaştırır (seçici termoliz).

Amaç kılları ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek, bu şekilde kıl üretimini en aza indirmek ya da tamamen yok etmektir. Dalga boylarına göre lazer cihazları çeşitlilik göstermektedirler.

Ruby (694 nm), alexandrite (755 nm), diode (808 nm), NdYag (1064 nm) epilasyon için kullanılan lazerlerdendir. Sık olarak tercih edilen alexandrite ve Ndyag lazerlerdir. Işığın dalga boyu azaldıkça kıla rengini veren melanin maddesine duyarlılığı artar.

Bu yüzden düşük dalga boylu lazerler siyah renkli kıllarda çok etkili sonuçlar verir. Cilt için zarar vermeyecek, bu arada kıl üzerine etkisi fazla olabilecek bir lazer kullanmak tedavinin etkinliği ve kalıcılığı açısından çok önemlidir.

Bu nedenle en sık tercih edilen ve sonuçlarına güvenilen cihazlar alexandrite lazerlerdir ama ten rengi koyulaştıkça Ndyag lazer tercih edilmelidir