Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi anlam olarak derinin dermis tabakasında oluşan kılın ilerlediği yolu şaşırarak ciltten çıkamayıp cilt altında uzaması halidir. Bu tarz kıl dönmesi kılın olduğu ve kökünden çekildiği vücudun her bölgesinde görülebilir.

Bu tür kıl dönmesi daha çok batık veya kıl batması olarak tarif edilir. Kıl dönmesi hastalığı terimi alışkanlık olarak kuyruk sokumunda oluşan kıl yumağı için kullanılmaktadır.

Ancak tamamen eski ve yanlış bilgilerden kalan bir isimdir ve yeni bir isim bulunmadığından hastalığı tam tarif etmemesine rağmen kullanılmaya devam etmektedir. Eski görüşte bu hastalığın doğumsal kaynaklı bir kist olduğu düşünülüyordu bu sebeple KİST DERMOİD SAKRAL olarak adlandırılıyordu.

Yeni görüşe göre bir kist değil ( kist : tam kapalı boşluk) bir sinüs (bir delikle açıklığı olan boşluk) olduğuna karar verilmiştir ve PİLONİDAL SİNÜS adı kullanılmaktadır. Toplumda görülme sıklığı % 1 kadardır.30 yaşından sonra kuyruk sokumu bölgesinin cildi kalınlaştığı için hastalık başlamaz,bu yaşta görülen vakalarda problemin daha önceden var olduğu ama tedavinin ertenlediği düşünülür.

KIL DÖNMESİ NASIL OLUŞUR?
KIL DÖNMESİ NEDENLERİ
Kıl dönmesi hastalığının nasıl olduğu hakkında tüm tıbbi kurulların onayladığı son bilimsel görüşe göre; baş,ense ve sırttan dökülen kılların kalçanın arasına sıkışıp yürürken oluşan sürtünme hareketiyle matkap ucu gibi cildi delerek cilt altına girip orada yumak oluşturmasıdır.Bu alanda görülmesinin bir sebebi de 30 yaşına kadar bu bölge cildinin orta hatta zayıf olmasıdır.

Yapılan incelemede bölgeden çıkan kılların o bölgeye ait olmadığı ve daha yukarıdan döküldüğünü göstermiştir.Yine mikroskobik düzeyde yapılan incelemelerde hiç kıl köküne(kıl follikülü) rastlanmamıştır. Kalça yapısı sebebiyle kilolu insanlarda daha sık görülür.

Kıl Batması, Kıl Dönmesi

Kıl dönmelerinin Grade’leri (dereceleri):
Grade 1: Kıl girişleri hiç fistül veya fibrotik kapsüllü kist veya apse oluşturmamış ise; 1-3 cm’lik orta hat üzerinde bir kaç kıl girişi ile sınırlı kalmış ise;

Grade 2: Kıl girişleri 3-6 cm orta hat üzerinde kalacak şekilde sorunsuz fistül (tralt,tünel) veya fibrotik kapsüllü kist oluşturmuş is;

Grade 3: Kıl girişleri 6 cm veya daha uzun orta hat üzerinde fistül veya enfekte kist(apse) oluşturmuş ,veya,orta hattın dışına,yanlara açılan 1-3 adet fistül(tünel) oluşturmuş ise;

Grade 4: Kıl girişleri 7 cm’den daha uzun bir orta hat üzerinde,anusün ön tarafına geçmeyecek şekilde fistül ,ciltte sert ödem ve fibrötik doku artışı ,kronik apseler veya pis kokulu akıntılar veya latera açılan 4 ve daha fazla fistül oluşturmuş,ancak olay cilt altında kalmış ise Grade 4 pilonidal sinüs hastalığı oluşmuş demektir.

Grade 5: Hastalık bu sınırların ötesine geçmiş;örneğin bir gluteanın dış kadranlarına ,derin presakral fasianın altına,kemik dokulara veya daha derine,veya anüsün ön tarafına,skrotuma, pubik bölgeye,veya anorektal yapıların lümenine veya pelvik kavite içine ilerlemiş,veya epidermoid kanser oluşturmuş ise,bunlara artık Grade 5 pilonidsal sinüs demek gerekir.

Hikayesi 5-7 yıl veya daha öncesine dayanan hastalarda,zaman içinde,özellikle genişlemiş girişi, hem multiple (çok sayıda) lateral(yan) çıkışlar, yani fistüller (iki ucu açık tüneller, traktlar) oluşturmuş ve artık Grade 4 veya 5 derecesine gelmiş vakalarda,kıl girişleri, zamanla doğal bir süreci sonucu, bir kaç cm içeriye kadar, granılasyon dokusu yerine tabi cilt hücreleri ile döşenir ve kalıcı, tabii delikler ve tüneller oluşur.

Hastalığın ilginç olarak %82 vakada koksiks(kuyruk kemiği) önünden başlayarak proksimal(yukarı) yönde ilerlediğini;yine ilginç olarak %78 vakada sol gluteus tarafından dışa açılıp fitülize olduğunu ; %30 kadarında da fistülize olmayıp tipik kist dermoid sakral tanımına uygun olarak içi kıl dolu kist şeklinde kaldığı görülmektedir.

Kıl Dönmesi

Belirtileri:
Genellikle önemli bir belirti vermediğinden hastalarda uzun süre tedavilerini ertelerler.İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir.Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir veya birkaç yerde kılların girdiği delikler görünür.

Sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir.Artık ciddi ağrı,ateş,titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

Kimler de sık görülür?
Kıl dönmesi

Daha çok 15-30 yaş arası gençlerde görülür.
Erkeklerde kadınlara göre sıktır.
Kuyruk sokumunu tercih etmekle beraber , koltuk altı ve göbek çukuru gibi vücudun diğer yerlerinde de ortaya çıkabilir.
Kilolu ve terleyen kişilerde risk fazladır.
Kuyruk sokumu oluğunun derin olması burada terleme ve cildin yumuşamasına , kılların kolayca birikebileceği doğal bir vadi oluşumuna neden olur.
Ailevi yatkınlık , kıl tiplerinin benzemesinden kaynaklanıyor görünmektedir.
Uzun süre ve kaykılarak oturma hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.
Dar giysiler de sürtünme ve terlemeyi arttırdığı için kıl batmasına zemin hazırlayabilir.

Kıl Dönmesi Tedavisi:
Kıl dönmesi en iyi yapılmış bir operasyondan sonra bile tekrarlama ihtimali olan bir hastalıktır. O nedenle hastaların ameliyat öncesi iyi değerlendirilmesi, uygun ameliyatın seçilerek, titizlikle yapılması kadar, ameliyat sonrası hastanın doktorunun önerilerine uyması da önemlidir. Ameliyat sonrası erken devrede yaranın iyi korunup bakılması, uzun dönemde ise o bölgenin hijyenine dikkat edilmesi gereklidir.

Ameliyat sonrası dönemde en az iki yıl süre ile o bölgedeki kıllardan bölgeyi arındırmak gereklidir.Bunun için en etkili yöntemlerden biride lazer epilasyon uygulamasıdır.Ameliyat sonrası bölgeye uygulanan lazer epilasyon yöntemiyle 4-6 seansta bu bölgedeki kıllardan tamamıyla kurtulmak mümkündür. Lazer epilasyon uygulanan ameliyatlı bölgede daha hijyenik bir ortam sağlandığı için nüks oluşturma ihtimali de minimize olur.

Dr Serdar Kayagil