Dolgu

Kliniğimizde dolgu maddesi olarak vücudumuz bağ dokusunun temel maddelerinden olan hyaluronik asit kullanılmaktadır. Kalıcı dolgu maddelerini, yüksek komplikasyon oranları nedeniyle tercih etmiyoruz.

Uygulama çok basittir ve hasta hemen normal hayatına döner. Uygulama 4–6 ay kadar kalıcı olur ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir. Bu maddeler derinin hemen içine enjekte edilir. Dudak kenarlarını dikleştirmek ve belirginleştirmek için kullanılır. Kırışıklık tedavisi için de kullanılmaktadır. 4–6 ay içinde vücuttan eriyerek atılır. Yani etkisi geçicidir ve her 6 ayda bir yaptırmak gerekir.Bir uygulama ortalama 15-30 dakika sürer.Kişiyi rahatsız edecek bir ağrı oluşmaz, istenilirse uygulamadan 30-60 dakika önce uyuşturucu krem sürülebilir.Bazı uygulamalarda lokal anestezi yapılabilir.Uygulama herhangi bir zamanda , öğle arasında yapılabilir, sonrasında rahatlıkla işinize geri dönebilirsiniz.Hyaluronik asitin etkisinin geçici olması kararsız hastalar için bir avantajdır.

Gençleştirme operasyonlarındaki gelişim gerçekten şaşırtıcı.Üstelik doğal bir görünüm yakalamak da mümkün.Sizce gelecekte amaç gençliği mi, yoksa doğallığımı korumak olacak?

Cildin doğallığını korumak ve yaşlanmasını geciktirmek bizim birinci görevimiz.UV ışınları, üzüntü ve DNA’lar daha hızlı bir şekilde yaşlanmamıza neden oluyor.Bu oluşumu engellemek içinde DNA’ları değiştiremediğimiz için bizlere birçok görev düşüyor.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt yer çekimine yeniliyor, güneşe maruz kalıyor, mimkler ile çizgi oluşumu meydana geliyor ve sigaranın olumsuz etkileriyle de solmaya başlıyor.Ayrıca deri altında yerleşik olan ve cldin genç, canlı ve diri görünmesini sağlayan yapılar giderek parçalanmaya başlayarak kaz ayağı olarak isimlendirilen derin çizgilerin oluşumunu hazırlıyor.Neştersiz operasyonlarda kullandığımız yumuşak doku dolgu maddeleri bu çizgi ve kırışıklıkları doldurarak cildin daha düzgün ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor.Dolgu maddeleri, deri altına enjekte edilerek kırışıklıkları ve yüzün çöken kısımlarını dolduruyor.Ayrıca dudaklara ve yanaklara dolgunluk sağlıyor.

Dolgu maddeleri derin yüz çizgilerinin, kırışıklıkların, katlantıların, çökük yanakların, derideki lokal çöküntülerin ve bazı tipteki yaraların doldurulmasına yardımcı olduğu için öncelikle yüzün geneline; ardından ise daha canlı, kıvrımlı ya da kalın bir görünüm için dudaklara, çene ucuna ve alın bombesine uygulanıyor.Ayrıca bu dolgular cildin üst tabakalarındaki yıpranmış dokuları uzaklaştırarak daha düzgün bir yüzeyin oluşmasını sağlıyor.Yüz ve alında normalden daha aktif kas hareketleri ya da normalden daha gevşek bir cilt yapısı nedeniyle oluşan derin katlantıların alın ve yüz germe gibi kozmetik cerrahi girişimlerle daha etkin bir şekilde tedavi edildiğini unutmamalısınız.

Doku enjeksiyonları artık yaşlanmayı geciktirmek için erken yaşlarda (30yaş) koruyucu olarak da kullanılıyor.

Uzman bir hekim tarafından uygulandığında komplikasyonlar son derece nadir ve önemsiz derecededir, ancak hastalar anatomik yapıları, fiziksel reaksiyonları  ve iyileşme yetenekleri açısından değişkenlik gösterebiliyor.Bu yüzden dolgu maddelerinin uygulanmasından sonra  elde edilecek sonuçlar konusunda tam olarak tahminde bulunmak oldukça zordur.

 İYİ BİR DOLGU MADDESİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

İdeal bir dolgu maddesi akışkan, enjekte elde edilebilir formda olmalı.Derinin altında üç boyutlu bir volüm oluşturmak,bu volümün başka bir yere kaymadan ve parçalanmadan uzun süre boyunca kalmasını sağlamak, aynı zamanda da bunu akışkan, enjekte edilebilir bir ürünle yapmak üstelikte bu ürünün biyolojik olarak vücuttan atılabilen doğal bir ürün olması birbirleri ile çelişen isteklerdir.

Ancak yeni nesil dolgu maddeleri sayesinde hem derinin en üst tabakasında doğal bir görünüm elde edebiliyor hem de ciddi deri çöküntülerine volüm kazandırabiliyoruz.Üstelik elde edilen sonucun bir yıldan uzun süreli olmasını da sağlıyoruz.

 YENİ NESİL DOLGU MADDELERİNİN FARKI NEDİR?

En büyük özellikleri kimyasal olarak çok hafif şekilde değiştirilmiş doğal ürünler olmaları.Değiştirilmelerinin nedeni vücut enzimlerinin ürünü kısa sürede özümseyerek vücuttan atmasını önlemek.Bir diğer üstün özelliği ise son derece yumuşak ve pürüzsüz jel formunda olamalrı.İnce kırışıkları doldurmak amacıyla yüzeye uygulandığında herhangi bir pürüz görülmez.Özellikle göz kenarındaki  kırışıkları doldurmak konusunda ürünün homojen yapısı gayet iyi çalışır.

CİLT GENÇLEŞTİRME SÜRECİNDE DOĞAL GÖRÜNÜM NE DENLİ ÖNEMLİ?

Uygulama sonunda hastaların yine kendileri gibi olmaları  kaydıyla daha genç ve ışıltılı görünmeleri hedeflenmektedir.Zaten yeni nesil dolgu maddelerinin de en büyük özelliği; kişinin yüzünün karekteristik özelliklerini kaybetmeden, kısa sürede ve güvenli şekilde doğal ve genç bir görünüm kazanabilmesidir.

Dolgu Maddeleri Nerelerde Kullanılır?

● Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)
● Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)
● Dudak dolgunlaştırılması
● Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
● Göz çevresindeki kırışıklıklar
● Alındaki çizgiler
● Akne izleri
● Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
● Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak