Botox Nedir ?

Botoks (botülinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Yüzümüzdeki bizi rahatsız eden kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay ve etkili yöntemi olan Botoks, 18 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.

Bu ürün sanıldığı gibi bir yılan zehiri değildir, toksik etkileri ortadan kaldırılarak insanlara yıllardır uygulanan bir ilaçdır.Botoxun aslını bilmeyen bir kişinin, medya aracılığıyla botoksun yılan zehiri olduğuna dair yanlış bilgi vermesinden dolayı, bir çok kişi botoksun yılan zehiri olduğunu zannediyor. Botoksun yılan zehiri olduğuna dair sizin de bir bilginiz ya da duyumunuz varsa, bunu zihninizden şimdi silip atınız. Botoks, aslında bir bakteri toksinidir, yılan zehiri ile de hiçbir ilgisi de yoktur.  Botox kırışıklık tedavisinde çok faydalı. Kaş arasındaki çatma çizgileri, alındaki kırışıklıklar, göz çevresindeki kırışıklıklar, burun sırtındaki buruşmalar, dudak ve çenedeki derin kırışmalar, boyun ve dekolte bölgesindeki kırışmalar botox ile tama yakın düzelir. Botoks denen toksin, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salgılanmasını önleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar ya da organlar arasındaki iletimi keserek etki gösterir. Yani yüz bölgesinde özellikle alın ve kaşlar arasındaki çizgilerin oluşamasına neden olan mimik kaslarının kasılmasını önler. Mimik kasları gevşeyince, yüz çizgileri de düzleşir. Botoks kas dokusuna ya da başka bir dokuya zarar vermez. Sadece kasın kasılması için gereken sinyalin kasa ulaşmasını önler. Botoks halk arasında bilinenin aksine dolgu maddesi değildir.

Botoks düşük dozlarda uygulandığında bile mimik kaslarının gücünü azaltabilen bir ilaçtır. Tek bir uygulamayı takiben bu etkisi 4 -6 aydır. Yüz anatomisini çok iyi bilen uzman hekimler için uygulaması çok zor değildir. Ama esas güç olan hastayı analiz ederek hastanın ihtiyaçlarını saptamak ve buna ulaşabilmek için uygulanacak doz ve bu dozu enjekte edecek alanın doğru saptanabilmesidir. Cildimizin doğal bir yaşlanma süreci vardır. Ortadan kaldıramadığımız bir etken olan yerçekimi nedeniyle cildimiz zaman içinde sarkar ve sarkmaya bağlı derin katlanmalar oluşur yaşlanmayı en çok hızlandıran şey ise aşırı mimik kullanımıdır. Yüz ifadesini oluşturan mimik kasları,  cildimizi çekerek ve yıllar geçtikçe kırışıklıklar artar ve yenileri eklenir. Daha sonra göz çevresindeki mimik kaslarında deformasyon ve sarkma, göz çukuru içindeki yağ dokusunda fıtıklaşma ve en sonunda kaş ve elmacık kemikleri üzerinde cilt ve yağ dokusunda aşağıya kayma oluşur. Daha sonra göz kapakları düşer ve kişi etrafını daha rahat görebilmek için kaşlarını kaldırır. Bu kez de alın kırışır. Yani göz ve ağız çevresindeki yaşlanma oldukça karmaşık bir olaydır

Sanılanın aksine Botoks bir dolgu maddesi değildir ve yüzde şişlik oluşturmaz. İlaç çok ufak dozlarda cilt altına yapılır ve saatler içinde cilt altıdan uzaklaşarak kaybolur.

 

Botox yaptırdım ertesi gün ne olur?

Botoxun etkisiertesi gün görülmez. İlaç 4. gün etkimeye başlar, en iyi görüntü 2.veya 3.haftadan sonra gözlemlenir. Mimik kaslarında çok özel bir noktayı bir kez etkiler ve bu etki aylarca devam eder.

Botox yaptırsam aynı gün çalışabilir miyim ?

Botox işkaybına neden olmaz. Uygulamadan Hemen sonra çalışabilirsiniz.

Yıkanabilir miyim?

Evet birkaçsaat sonra yıkanabilirsiniz. Özel bir rejimi yoktur. Hemen uygulamadan sonrabir şeyler yer ve içebilirsiniz.

Botox kimlere yapılmaz ?

Kasları zaten zayıf çalışan insanlara Ör: miyasteneni v.b güç kaybı yaratan kas ve sinirsistemi hastalarına yapılmamalıdır. Daha önce göz kapağı yada alın bölgesinden ameliyat olanlara ise daha dikkatle yapılmalıdır. Bu hastalar uygulamayı takiben yarım saat kadar alınları geride sırt üstü yatar pozisyonda istirahat etmelidirler.