Lazer Epilasyon Nedir ?

Lazer Epilasyon

Tüm dünyada istenmeyen tüylerin giderilmesi için harcanan çaba sürekli olarak artmaktadır. Milyonlarca kişi depilatör, epilasyon aleti, ağda veya traş aleti gibi yöntemler kullanmaktadır. Uzmanlara göre bu problemin en yaygın nedenleri arasında kalıtsal nedenler, ergenlik, hamilelik, menapoz ve yanlış tüy giderme yöntemleri sayılabilir. Bu durum kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin ve güvenilir yöntemi lazer epilasyondur. Lazer epilasyon fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

LAZER EPİLASYON NEDİR ?

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin ve güvenilir yöntemidir. Lazer epilasyon; kişiye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun enerjiyi vererek kılların yok edilmesi yöntemidir. Kıldaki melanin pigmentine duyarlı olan bu ışık cilde zarar vermeden kıl kökünde ısıya dönüşerek kılların zayıflamasına ve yok olmasına neden olur.

ALEXANDRITE LAZER

Açık renk cilt, siyah tüylerde etkilidir.Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen sistemdir. Genelde Türk insanı açık tenli, siyah kıl yapısına sahiptir.Alexandrite lazer kıl köküne ulaşarak kalıcı ve etkili sonuç alınmasını sağlar. Dinamik soğutma sistemi sayesinde acı hissi yok denecek kadar azdır. Long pulse tipleri tip IV cilde kadar rahatlıkla kullanılmaktadır. Cihazın ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz. Merkezimizde FDA ve CE onaylı Long Pulse Alexandrite Elit Lazer sistemi kullanılmaktadır.

Nd:YAG LAZER

Her cilt rengine güvenle uygulanır, ince kıllarda da etkilidir. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur. Uygulama esnasında ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz.

DİODE LAZER

Sadece ince, zayıf tüylerde başarılıdır. Bu nedenle daha çok yüzdeki ince tüylerde etkilidir. Cihazın uygulama esnasında ciltle teması olduğundan hijyen açısından sorun yaşanabilir. Soğutucu sistemi olmadığından acı biraz daha fazla hissedilebilir.

MAVİ IŞIK (IPL)

Lazer sistemi değil, geniş dalga boyunda ışık enerjisi sistemidir. IPL sistem olarak da adlandırılır. Modern ağda yöntemi olarak kullanılabilir, kalıcı çözüm değildir.

Lazer Epilasyon Güvenli Midir ?

Lazer epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili lazer epilasyon için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır. Cilde verilecek enerji çok önemlidir. Kişiye ve bölgeye özel en etkili dozların belirlenmesi gerekir.

Aksi takdirde olması gerekenden düşük dozlarla uygulama yapıldığında seanslar uzar, çok yüksek dozlarla lazer epilasyon uygulanması durumunda da ciltte yanık ve leke oluşabilir. Merkezimizde dijital spektrofotometre ile kişinin cilt rengi belirlenerek ve kişinin ten rengine, kıl durumuna en uygun doz ile etkin ve güvenilir lazer epilasyon uygulaması yapılmaktadır.

Lazer epilasyon uygulaması yapılmayacak kişiler;

 • Son altı ay içinde roaccutane kullananlar,
 • Epilepsi hastaları,
 • Şüpheli pigmente leztyonu olan kişiler,
 • Lupus hastalığı olanlar,
 • Hamilelik riski taşıyan kişiler,

Lazer Epilasyonun Diğer Yöntemlere Göre Üstünlüğü Nedir?

Ağda,epilator,cımbız gibi kıl giderme yöntemleri kalıcı sonuçlar vermez,geçici çözümlerdir,kıl batıklarına,cilt hassasiyetine,cilt lekelenmelerine,kıl sayısında artışa neden olabilirler,oysa lazer epilasyon doğru uygulandığında etkili sonuçlar vermekte ve kişilerın kalıcı olarak kıllardan kurtulmasını sağlamaktadır.

Uygulama öncesi:

Foliküldeki kıl kökü kılın oluşumunu tamamlamıştır ve kıllar kökle sıkı irtibat halindedir. Epilasyon için en uygun zamandır. Kıllar %15-%20 Oranında kalıcı olarak etkileneceklerdir.

Uygulama anı:

Uygulama anında verilen lazer ışını kıla rengini veren melanine duyarlı olduğu için enerji kıldaki melanin yardımıyla kıl köküne taşınır ve burada ısıya dönüşerek kökü hasara uğratılır.

Uygulama sonrası:

Cilt yüzeyinde kıl kalmaz. Kökle irtibatı kesilen kıl 3 ila 10 gün içerisinde deri yüzeyine çıkar ve dökülür.kıllar kalıcı olarak etkilenmiş olur.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon cilt yapısı ve kıl durumu uygun olan tüm bölgelere göz çukuru hariç güvenle uygulanabilmektedir.

Bayanlarda bacak,kol,koltuk altı,genital bölge,bikini,göbek,bel,gögus ucu,el üstü,ayak üstü,çene,dudak üstü,boyun uygulama yapılan bölgelerdir.

Erkelerde sırt,omuz,göğüs,kol,bacak,koltuk altı,sakal üstü,boyun,ense,kulak,kas ortası,kas üstü,el üstü,ayak üstü uygulama yapılan bölgelerdir.

Göz çukuru hariç (ince ve hassas cilt yapısına sahiptir).

Tüm yüz bölgesinde güvenle uygulanabilmektedir.

Uygulamalar sırasında mutlaka koruyucu gözlük takılmalı gözlerin lazer ışığından etkilenmediğinden emin olunmalıdır.

Lazer Epilasyon Neden Birden Fazla Seans Gereklidir?

Lazer epilasyon kılın aktif büyüme ve gelişme döneminde etkilidir. Dinlenme döneminde olan kıllar uygulamadan etkilenmeyecektir. Kılların %30-70 i dinlenme dönemindedir.

Bundan dolayı vücut bölgelerine göre değişen seanslar halinde uygulama yapılır. Her seansta %15-30 arasında etki sağlanır. Seans aralıkları da vücut bölgesinde 2 ayda bir 4-6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6-12 seans olmak üzere değişir.

ANAGEN DÖNEM (GELİŞME VE OLGUNLUK AŞAMASI)

Kılın aktif büyüme ve gelişme dönemidir.Bu dönemde kıl kökü tamamen kendini besleyen hücreyle temas halindedir ve melanin denilen renk maddesi yoğundur.Anagen dönemin uzunluğu kılın uzunluğunu belirler,lazer epilasyon anagen dönemdeki kıllarda etkilidir.

CATAGEN DÖNEM (DURAKLAMA VE GERİLEME AŞAMASI)

Kıl kkökünün gelişiminin durduğu kısa bir dönemdir.Kökle irtibat zayıflamıştır, kıl kurumaya baslamış olduğu için lazer epilasyon uygulamasından amaçlanandan daha az etkilenecektir.

TELOGEN DÖNEM(ZAYIFLAMA AŞAMASI)

Kıl kökünde aktivitenın durduğu ve kılın dökülme zamanının geldiği dönemdir,dinlenme dönemine geçen kıl folikülü bu dönemde bir kaç ay kalır,bu dönemin süresi bulunduğu alandaki aktif kılların sayısına bağlıdır.Bu dönemdeki kıllara uygulanan lazer epilasyon etkili olmayacaktır.

LAZERİN KILLARA ETKİ MEKANİZMASI

Aktif fazdaki (Anagen faz) kılların içerdiği melanin (kıl ve deriye rengini veren madde) lazer ışığı tarafından seçilir ve bu ışığı emen kıl iletken görevi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boylu boyunca ilerleterek kıl köküne ulaştırır (seçici termoliz).

Amaç kılları ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek, bu şekilde kıl üretimini en aza indirmek ya da tamamen yok etmektir. Dalga boylarına göre lazer cihazları çeşitlilik göstermektedirler.

Ruby (694 nm), alexandrite (755 nm), diode (808 nm), NdYag (1064 nm) epilasyon için kullanılan lazerlerdendir. Sık olarak tercih edilen alexandrite ve Ndyag lazerlerdir. Işığın dalga boyu azaldıkça kıla rengini veren melanin maddesine duyarlılığı artar.

Bu yüzden düşük dalga boylu lazerler siyah renkli kıllarda çok etkili sonuçlar verir. Cilt için zarar vermeyecek, bu arada kıl üzerine etkisi fazla olabilecek bir lazer kullanmak tedavinin etkinliği ve kalıcılığı açısından çok önemlidir.

Bu nedenle en sık tercih edilen ve sonuçlarına güvenilen cihazlar alexandrite lazerlerdir ama ten rengi koyulaştıkça Ndyag lazer tercih edilmelidir

Lazer Epilasyon Kontrol Seansı Nedir?

Lazer epilasyon uygulamasında her lazer atışı belli bir alanı tarar. Uygulama yapılan geniş vücut bölgelerinde tek tük atlanan tüyler olabilmektedir. Seanstan 15 ila 20 gün sonrasında dökülmeler tamamlandıktan sonra kalan tek tük tüylere ücretsiz kontrol seansı uygulanır. Kontrol seansının zamanının geçmesinden sonra yapılacak olan uygulamalar kıl evresini etkilediğiı için tedavinin sürecini bozar.

Lazer Epilasyon Seansları Kaç Dakika Sürmektedir?

Bayan ve Erkek Lazer Epilasyon Uygulamalarında Seans Süresi farklılık gösterir.Bay ve bayanlar için lazer epilasyon seans süreleri şu şekildedir.

Seans Süreleri (Bayan):

 • Kol 20dk.
 • Tüm Bacak 45dk.
 • Yarım Bacak 20dk.
 • Genital 20dk.
 • Koltukaltı 5dk.
 • Göğüs ucu 5dk.
 • Tüm vücut 1,5 saat
 • Tüm yüz 10dk.
 • Dudak üstü 5dk.
 • Çene 5dk.

Seans Süreleri (Erkek):

 • Sırt 30dk.
 • Göğüs 30dk.
 • Bacak 50dk.
 • Tüm kol 30dk.
 • Tüm vücut 2 saat
 • Ense 5dk
 • Boyun 5dk.
 • Sakal üstü 5dk.
 • Kulak 5dk.
 • El üstü 10dk.

Lazer Epilasyon Uygulamasında Acı Hissedilir mi?

Dinamik soğutma sistemi olan cihazlarla yapılan uygulamalarda acı yok denecek kadar azdır.  Genellikle hafif bir batma hissi duyulabilir. Bu his lastik çarpması hissi gibidir. Genellikle lokal anestezik kremlere gerek yoktur.

Fakat ağrı eşiği düşük kişilerde nadiren de olsa gerekebilmektedir.  Kullanım şekliyle ilgili bilgiler uzmanlarımız tarafından kişilere verilecektir.

Lazer Epilasyon Uygulamasından Sonra Leke veya İz Kalır Mı?

Lazer epilasyon uygulamasından önce cilt rengi ve kıl yapısı doğru saptanmış kişilerde etkin ve güvenli doz seçimi yapıldığında herhangi bir leke veya yanık riski yoktur.

Merkezimizde tüm cilt renklerinde etkili ve güvenli Lazer Epilasyon Sistemleri kullanılır.

Merkezimizde lazer epilasyon uygulamasından önce cilt rengi Dijital Spektrofotometre ile saptanan kişilere etkin ve güvenli doz seçimi yapıldığından herhangi bir leke ya da yanık riski yoktur.

Fakat uygulama sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklıklar oluşabilir. Bu geçici bir durumdur. Soğutma sistemi olmayan lazerlerde ciltte yanık, leke ve iz kalma riski her zaman mevcuttur.

Dinamik soğutma sistemi cildin ısınmasına fırsat vermediği için yanık riskini ortadan kaldırmaktadır. Lazer epilasyon uygulamalarımızda dinamik soğutma sistemi kullanmaktayız.

Lazer Epilasyon fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.